

PROJEKT FILMOWY:
DRZAZGA. W STRONĘ CHWAŁY
Producent filmowy „GSF COMPANY Sp. z o. o” w 2020 roku podjęła się rozpoczęcia realizacji prac na produkcją pełnometrażowego filmu fabularnego pt. „Drzazga. W stronę chwały”, w reżyserii Dawida Szpary, na podstawie pierwowzoru literackiego Ś.P płk. dr hm Jerzego Pertkiewicza - „REGINA II. Pluton Partyzancki Batalionu “Barbara” 16 PP ARMII KRAJOWEJ ZIEMI TARNOWSKIEJ”. Książkę wydało Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej Akademii Sztabu Generalnego Wojska.
Metraż zakładanej produkcji, to 1h 30 min, obraz: kolor 25kl/s w parametrach 2:39:1 (cinematoscope), audio: DOLBY ATMOS. Zakładana pełna obsada wraz z realizatorami to około 500 osób.
W naszym odczuciu zarówno postać śp. płk. Jerzego Pertkiewicza, jak i szlak bojowy plutonu "Regina II" to tematy warte popularyzacji zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Warto wspomnieć, że Ś.P płk. dr hm Jerzy Pertkiewicz był uznaną osobą z bagażem zasług żołnierza polskiego. Jest także Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa, i Gminy Ryglic oraz Kawalerem Orderu Wojennego Krzyża Virtuti Militari i kilkudziesięciu innych odznaczeń w chwale Państwa RP oraz zagranicznych.
Przewidywana premiera kopii wzorcowej filmu zaplanowana jest na jesień 2022 roku. Film po spełnieniu wszelkich standardów i wymaganych parametrów technologicznych emisji - trafi do ogólnokrajowej dystrybucji telewizyjnej i kinowej. Operacyjny kierunek dystrybucji zakłada główny nacisk na widza młodego (szkolnego, studenci) oraz pozostałych widzów w przedziale: 25 - 75+. Jeżeli w zakładanych planach producenta - premiera miałaby dojść do skutku w 2022 roku, to ważne jest, by zdjęcia do filmu wystartowały zaraz na początku 2022 roku. Jednak, aby tak się stało, zespół realizacyjny wymaga w obecnym etapie prac rozpocząć proces przygotowawczy, czyli: kostiumy, scenografia, castingi, lokacje, zgody prawne itp
.
Do tej pory nasz projekt został objęty Honorowym Patronatem Historycznym przez: Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum - Muzeum Farmacji, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ,,Nila” w Krakowie, Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Patronatem Merytorycznym przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Patronatem Medialnym przez Telewizję Polską S.A.
Pamięć bohaterów minionej epoki walczących o Niepodległość dla naszego Kraju to najważniejszy aspekt w obronie ich godności i hołd, który teraz to właśnie MY - potomkowie wywalczonej Wolności możemy im go oddać w takiej formie jaką jest sztuka filmowa.
Fabuła
Film pt. „DRZAZGA. W stronę chwały” - to 90-cio minutowa opowieść fabularno-dokumentalna widziana oczami partyzantów-żołnierzy jednego z plutonów batalionu „Barbara”, 16 Pułku Piechoty AK Ziemi Tarnowskiej. Historia rozpoczyna się od wspomnień krwawych walk w Jamnej (bitwa pod Jamną – Wzgórze 530). Kontynuacją jest zawiązanie specjalnego oddziału REGINA II i dalszych jego losów, aż do momentu tragicznego finału w przysiółku Dąbry, gdzie pluton zostaje napadnięty przez Niemców w zasadzce. Życie codzienne, zmagania się z wojenną rzeczywistością komentują na bieżąco wybrani bohaterowie (postacie autentyczne), którzy swoją narracją (w czasie rzeczywistym akcji filmu) dzielą się z widzem - emocjami, opisują wydarzenia czy komentują zaistniałe sytuacje. 15-tu bohaterów prowadzi przez 16 rozdziałów książki autorstwa płk. Jerzego Pertkiewicza - na kanwie której powstał scenariusz. Jednym z najważniejszych aspektów tej produkcji jest innowacyjny zabieg reżyserski, który polega na stylizacji współczesnych aktorów na żołnierzy, którzy jednocześnie prowadzą narrację dokumentalną (typową dla dokumentu) a z drugiej strony są uczestnikami relacjonowanych wydarzeń. Dzięki takiej technice, wiele fragmentów książki, mogło zostać przemyconych wprost w usta aktorów, czego nie można byłoby oddać w scenach rodzajowych na ekranie. Stanowi to zatem idealne dopełnienie fabuły, która cały czas jest prowadzona przez narracje wspomnianych postaci. W ten sposób dzieło płk. Jerzego Pertkiewicza, udało się wyeksponować w pełni; zarówno w warstwie opisowej jak i obrazie. Dodatkowym i cennym elementem dla tego gatunku filmu są wspomniane już fragmenty dokumentu, a więc nie tylko tzw. setki bohaterów, ale także możliwość wykorzystania materiałów archiwalnych; zachowane zdjęcia z pola walki, zdjęcia partyzantów, zrealizowane graficzne mapy w animacji, współczesne zdjęcia wszystkich miejsc związanych z przedstawioną historią. Łącząc trzy elementy: narrację dokumentalną żołnierzy, sceny fabularne i archiwalia: fotografie, filmy, zaawansowane animacje graficzne map powstaje pełnowymiarowy obraz tamtych wydarzeń, które trzymają w napięciu od samego początku aż do momentu „chwały” – apel poległych w Dąbrach.
Akcja filmu rozpoczyna się od sceny fabularnej - snu młodego Jerzego Pertkiewicza, który jest w środku toczących się walk w Jamnej. Wymiana ognia, palące się chałupy, rozpaczliwie krzyczący mieszkańcy – palący się żywcem. Sen przerywa inny kolega, który oznajmia, że już po wszystkim. Przechodzimy do narracji dokumentalnej (setka) głównego bohatera – ps. „DRZAZGA”, który rozpoczyna opowiadanie o efektach bitwy pod Jamną, o cierpieniu, odwadze swoich kolegów oraz o początkach zawiązaniu nowego oddziału, którego będzie dowódcą plutonu.
Naprzemiennie wypowiadają się także inni żołnierze. Idąc z czasem toczącej się historii, będziemy świadkami wielu wydarzeń partyzanckich. Akcja i ciąg kolejnych wydarzeń, ukaże obraz relacji między żołnierzami, ich zażyłość, heroizm, odwagę, wiarę, obawy, strach, tęsknotę, radość. Wraz z młodymi partyzantami poznamy Polaków przebranych w niemieckie mundury, mszących się na Polakach przy przymusowych kopaniach rowów, historię pewnego kłusownika, który okaże się że jest oszustem podającym się za partyzanta, okradającego ludzi w pobliskich wioskach. Dowiemy się także, jak wyglądało życie codzienne partyzantów spanie w różnych gospodarstwach i towarzyszące temu problemy. Weźmiemy udział w patrolach, akcjach dywersyjnych. Spędzimy czas na śpiewach i opowieściach, czy wreszcie będziemy świadkami aktów okrucieństwa strony niemieckiej na ludności cywilnej. Zrobimy partyzanckie zakupy, znajdziemy w środku lasu zbiegłych z armii radzieckiej 2 Azerbejdżaninów, którzy ukrywają się przed wrogiem w walce o swoje życie. Wraz z pewnym gospodarzem, specem od sztuczek z bimbrem - zoperujemy ukąszonego przez żmiję żołnierza. Będziemy gośćmi na niezwykłej, i jedynej takiej, trwającej w środku wojny imprezie na Dworze w Bistuszowej, gdzie przy nocnych dźwiękach fortepianu, 30 osobowy męski oddział, w dźwiękach siarczystego deszczu i trzasku piorunów – śpiewają, spożywają upragnioną od dawna obfitą kolację. Jednak zmieniająca się sytuacja wojenna i wynikające z niej rozkazy doprowadzą do translokacji plutonu. Jeszcze po drodze wypadną na szosę, wysadzą tory z niemieckim pociągiem, za co kilku z nich zapłaci najwyższą cenę - własne życie. Zdrajca w Dąbrach wystawi ich kryjówkę, a nad ranem oddział SS otoczy stodołę, w której część z nich spalą żywcem, inni polegną podczas wymiany ognia, a pozostali żywi wobec braku amunicji - poddadzą się i trafią do obozu koncentracyjnego, skąd wróci tylko jeden.
I tak z 30-tu przeżyje tylko trzech:
„Drzazga”, „Skałka” i „Jacek”. Swoją narrację zakończy „Drzazga”, który, już współcześnie, patrząc na groby swoich kolegów w Dąbrach, przywróci chwałę – wymieniając ich nazwiska w „Apelu Poległych”.


